Sezóna klíšťat se blíží

Sezóna klíšťat se blíží

S jarním oteplením opět ožívají klíšťata. Jak účinně bránit svoje domácí mazlíčky před těmito nezvanými hosty a nemocemi, které mohou klíšťata přenášet?

Na trhu je v dnešní době mnoho přípravků, které lze proti klíšťatům použít. Rozdíly jsou zejména ve způsobu aplikace, délce působení a samozřejmě ceně. K dispozici jsou obojky, kapky za krk (spot-on), tablety nebo spreje.

Ideální je takový přípravek, který působí na klíšťata i repelentně, to znamená, že je odpuzuje a na zvíře se tak klíště vůbec neodstane.

Pozor na účinné látky – ne všechny přípravky jsou vhodné pro kočky. Zejména pokud máte v domácnosti společně se psem i kočku, vždy pozorně čtěte, zda je daný preparát pro ně bezpečný.

Obojek je jednorázová investice na celou klíštěcí sezonu. Je nutné ho ponechat zvířeti po celou dobu a dobře ho utáhnout, jinak se účinnost snižuje. Někdy se mohou vyskytnout alergické reakce v místech kontaktu obojku s kůží (zarudnutí, kopřivka,…). V takovém případě obojek jednoduše sundejte a zvíře vykoupejte v desinfekčním šamponu.

Spot-on neboli kapka za krk, se aplikuje na kůži, nejčastěji v oblasti mezi lopatkami. Většina těchto preparátů působí maximálně 4-6 týdnů, účinnost se může snižovat, pokud se zvíře rádo a často koupe. Některé působí i repelentně. Často si majitelé myslí, že podle názvu stačí 1 kapka. Není tomu tak, vždy je potřeba aplikovat zvířeti celou ampulku určenou pro danou hmotnost zvířete.

Tableta – v současné době jsou na trhu tablety působící 5 týdnů nebo 3 měsíce. Působí tak, že klíště po přisátí do několika hodin uhyne. Nepůsobí repelentně a jsou pouze na předpis veterinárního lékaře.

Spreje většinou působí repelentně, ale je nutné je aplikovat častěji. Většina z nich je toxická pro kočky. Obecně spíše doporučuji používat je v kombinaci s nějakým výše zmíněním přípravkem zejména v oblastech nebo v obdobích zvýšeného výskytu klíšťat.

V naší ordinaci používáme a doporučujeme zejména tyto preparáty:

Obojky – Foresto, Seargant´s Dual, Kiltix

Spot – on –Advantix, Bravecto, Stronghold plus, Ex-spot, Vectra, Frontline, Broadline

Tablety – Bravecto, Simparica

Sprej – Frontline, Arpalit