Sametka – skoro není vidět, ale dokáže potrápit

S koncem léta psy a kočky netrápí tolik klíšťata a bodavý hmyz, objevuje se ale jiný záškodník: Sametka podzimní – Trombicula autumnalis, nesprávně označována jako sviluška.

Sametka patří mezi roztoče. Parazitují její larvy, které zejména během září napadají nejen psy a kočky, ale i člověka, a způsobují svědivou vyrážku. Jejím rozdrápáním pak je jen kousek k rozšíření nepříjemné infekce. Larvy sametky jsou typicky oranžové až červené a dosahují velikosti do půl milimetru. Vyskytují se v trávě, ale i ve spadaném listí. Na těle hostitele vyhledávají místa s tenkou kůží: meziprstí, okolí očí, pysků, nosu, ale i okolí pohlavních orgánů a řitního otvoru. U koček se navíc vyskytují často kolem uší a na špičce ocasu.

Larvy naruší povrch kůže a poškozenou tkání se živí. Proto v místě přisátí dochází k zarudlému a svědivému podráždění. Zvíře si postižené místo často olizuje nebo drbe. Tím může dojít k zanesení infekce a vzniku hnisavých puchýřků. Při velmi masivním napadení se může objevit i porucha motoriky. Na rozdíl od příbuzných klíšťat sametky nepřenášejí žádné nemoci.

Pokud na zvířeti larvy objevíte, doporučujeme jejich mechanické odstranění kartáčkem, případně vystříhání chlupů a ošetření místa desinfekcí. Při masivnějším postižení je třeba napadenou kůži ošetřit desinfekčním šamponem a zvířeti aplikovat antiparazitární přípravky. Počínající infekce už se nemusí obejít bez podání antibiotik.