Čipování – nová povinnost pro chovatele psů od 1. 1. 2020

Chovatelé psů mají od 1.1. 2020 novou povinnost – mít svého psa načipovaného. Prozatím chovatelům (majitelům) zákon ukládal povinnost mít psa staršího 6 měsíců řádně očkovaného proti vzteklině. Novela zákona nyní říká, že očkování proti vzteklině je platné, pouze pokud je pes řádně označen. A to čipem nebo tetováním. Tetování však musí být čitelné a musí být provedeno před 3. červencem 2011. V ostatních případech je nutné psa čipovat. Toto označení (čip nebo tetování) musí být také řádně zaznamenáno v očkovacím průkazu psa.

Jinak řečeno pokud tedy bude zvíře řádně naočkované proti vzteklině, ale nebude načipované, nemá od 1.1. 2020 po právní stránce platné očkování proti vzteklině.

Majiteli ale nevzniká povinnost čipované zvíře registrovat, protože prozatím bohužel neexistuje žádný centrální registr čipů. Je tedy na každém chovateli, zda si zvíře v nějakém registru zaeviduje či nikoliv. Pokud však už své zvíře necháte načipovat, je určitě doporučitelné do některého z registrů zvíře přihlásit. Pokud by se vám náhodou pejsek zaběhl, je díky čipu a registru mnohem jednodušší navrátit ho co nejrychleji zpět domů.

Svého psa můžete nechat čipovat již letos, není třeba čekat na žádné konkrétní datum.

Čip je veliký asi jako zrnko rýže a aplikuje se jehlou pod kůži v oblasti levé strany krku. Pro pejska je to úkon srovnatelný s očkováním. Není omezen velikostí pejska, takže můžeme bez problému čipovat malá štěňátka i malá plemena psů jako jsou čivavy nebo jorkšírci. Čip se dá „přečíst“ čtečkou, kterou má u sebe každý veterinář, útulek a někdy i policisté.

Běžně se cena čipování pohybuje cca od 350,- do 650,- a závisí zejména na typu čipu a také na tom, zda zároveň zahrnuje registraci v Národním registru zvířat či nikoliv.